Zmniejsz miesięczne zobowiązania finansowe

Kredyty konsolidacyjne - ranking ofert zobacz popularne oferty dostępne na naszym rynku

Zastanawiasz się co to kredyt konsolidacyjny - zobacz to tutaj!

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy przeznaczony do spłaty innych zobowiązań zaciągniętych w bankach. Spośród innych pożyczek wyróżnia go stosunkowo niskie oprocentowanie oraz długi czas spłaty. Dzięki temu klient zamiast kilku wysokich rat otrzymuje jedną niższą.

Po kredyt konsolidacyjny sięgają głównie osoby, które mają problem z regulowaniem bieżących zobowiązań lub chcą zmniejszyć wysokość bieżących wydatków. Nie wątpliwie w perspektywie miesiąca pozwoli on odczuć dużą ulgę w domowym budżecie. Należy natomiast wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie bez wad i w perspektywie dłuższego czasu jest on droższy od sumy dotychczasowych zobowiązań.

Dlaczego potrzebna jest konsolidacja?

Dlaczego potrzebna jest konsolidacja?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Najprościej ujmując to nowe zobowiązanie, które pozwala spłacić dotychczasowe długi w jedną ratę w celu obniżenia wysokości comiesięcznych zobowiązań. Teoretycznie operacji tej mogą podlegać wszystkie rodzaje kredytów bankowych:

  • kredyty odnawialne w koncie
  • debety na kontach osobistych
  • kredyty ratalne
  • karty kredytowe
  • kredyty gotówkowe
  • kredyty samochodowe
  • kredyty mieszkaniowe.

Jednak nie w każdym banku można połączyć ze sobą wszystkie produkty. Często wręcz oferta opiewa tylko na kilka z nich. Warto więc szukać kredytu konsolidacyjnego dopasowanego do swoich potrzeb. Większość banków poza połączeniem dotychczasowych zobowiązań oferuje również możliwość zaciągnięcia dodatkowych pieniędzy na dowolny cel. Należy jednak dokładanie czytać regulaminy przyznawania kredytów oraz umowę przed podpisaniem, gdyż to co może być największa zaleta tego typu kredytów może stać się jednocześnie pułapką.

Co warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Wiadomo, że otrzymanie szansy zamiany kilku rat na jedną niższą jest kuszące i niewątpliwie jest dużym ułatwieniem. Należy jednak pamiętać, że obniżenie wydatków wynika z wydłużenia okresu spłaty zobowiązań podlegających konsolidacji. To przede wszystkim wpływa na zmniejszenie raty, jednak nie bez znaczenia jest także atrakcyjne oprocentowanie. Niektóre banki chcąc pozyskać nowych klientów obniżają RRSO, a także rezygnują z niektórych dodatkowych opłat. Często również kredyty konsolidacyjne zabezpieczone hipoteką mają o wiele korzystniejsze warunki od niezabezpieczonych.

para konsoliduje kredytReasumując obniżenie rat w krótkim okresie na pewno jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwoli podreperować budżet. Jednak należy mieć świadomość, że w całkowitym rozliczeniu wydłużenie okresu kredytowania sprawia, że ostateczny koszt kredytów jest wyższy. Wynika to z bardzo prostego mechanizmu: im więcej rat tym więcej odsetek. Należy więc dokładanie przemyśleć, czy w danym przypadku zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego jest korzystne. W przypadku tymczasowych problemów finansowych warto rozważyć skorzystanie z innych instrumentów finansowych. Natomiast w przypadku stałych problemów finansowych warto wykorzystać kredyt konsolidacyjny niż narazić się na utratę płynności. W tym wypadku ogólny wzrost kosztów jest mniejszym problemem niż zbyt wysokie bieżące raty rujnujące comiesięczny budżet domowy.